utorok 1. októbra 2019

RECENZIA: Sally Greenová - Zloději dýmu

Žáner: fantasy
Vydavateľstvo: CooBoo
Séria: The Smoke Thieves
Diel: #1
Počet strán: 368
Väzba: pevná 
Originálny názov: The Smoke Thieves

Anotácia:
V Brigantsku se princezna Catherine chystá na politické manželství bez lásky, které pro ni sjednal krutý otec. V Calidoru touží zhrzený sluha March po pomstě knížeti, který zradil jeho lid. V Pitorii cestuje lehkomyslný Edyon od města k městu a krade jednu cetku za druhou. A na pusté Severní planině utíká mladá Tash před démony. Každý je jiný, ale něco je spojuje. Všem osud rozdal karty, se kterými hrát nechtějí, a oni z nich musí dostat to nejlepší.

Za poskytnutie výtlačku ďakujem Alterego.sk.
Keď som sa púšťala do Zloději dýmu, z reakcií iných som mala pocit a dojem, že knihu takmer nikto nepozná. Čudovala som sa a stále sa čudujem, prečo tomu tak je. Táto kniha totiž nemá len peknú obálku s krásnymi fialovými hranami strán, ale ukrýva aj vydarený príbeh. Určite sa vyrovnáva niektorým konkurentom v žánri a ponúka pútavy dej, ktorý si zaslúži pozornosť. 
Od Sally Green som čítala aj sériu HalfBad, ktorá sa spočiatku rozbieha veľmi slabo, miestami až nezaujímavo, takže som mala isté pochybnosti. Pochybnosti sa mi začali napĺňať ihneď v začiatku Zlodejov dýmu, bolo to akési nezáživné, nemalo to ani len náznak nejakej pointy, jednoducho som sa nevedela prinútiť k čítaniu a tak som dlho stagnovala na druhej kapitole. Neskôr som sa však odhodlala a začala čítať nasilu. No a napokon nastal zlom a odvtedy som bola dejom pohltená a na sériu HalfBad, či na prvotné útrapy, som ani nepomyslela.

Akonáhle sa pustíte do čítania, zistíte, že už samotná obálka vám prezrádza jeden dôležitý aspekt deja. Celý príbeh tvorí presne päť striedajúcich sa pohľadov. 


Princezná, vojak, lovkyňa, zradca, zlodej. 

Už na prvý pohľad nemajú takmer nič spoločné. Potvrdzujú to aj ich príbehy, ktoré sú od seba naozaj odlišné. Každý z nich je z inej spoločenskej triedy a od toho sa odvíjajú aj ich problémy či životné skúšky. Skombinovať navzájom natoľko odlišné postavy dá zabrať. Autorka však nielen ukázala, že to možné je, ale aj dokázala, že sa z toho dá vytvoriť pomerne vydarený príbeh. Je cítiť, že Sally Greenová od začiatku vedela, kde chce svoje postavy usmerniť a aký osud im chce nadeliť. Zároveň sú viaceré pohľady pre príbeh prínosom. Pomocou nich sa dostanete v priebehu celej knihy na rôzne miesta a zažijete rôznorodé zážitky - niekedy budete loviť démonský dym, inokedy budete riešiť princeznovské zásnuby, potom sa pretĺkať chudobou a ešte oveľa viac. No, je toho veľa. Môžem povedať, že ja som si takéto dejové skákanie a cestovanie užívala. Očarilo ma, aké rôzne osudy autorka vytvorila a zároveň ani jeden nevyznieval umelo či neuveriteľne. 
Užívala som si aj celkové napredovanie deju. Nevšímajúc si úvod, Zloději dýmu majú napínavé napredovanie. Spočiatku ani len neviete, prečo si autorka vybrala postavy, ktoré si vybrala, ale postupne vám začnú zapadať dieliky do seba. Začnú sa odhaľovať všelijaké skutočnosti a bola som rada, že som si mohla vytvárať možné scenáre ako čo dopadne. Pretože autorka nechala priestor aj pre čitateľovu fantáziu. 
V momente ako sa postavy rozhýbu, dej ubieha pomerne rýchlo a je ťažké sa od neho odtrhnúť. Ja som to jednoducho nedokázala a hltala som to ako šialená. 
Za to že vás dej pohltí môže aj všadeprítomná akcia. Len niekoľko situácií je v deji kľudných. Väčšinou sa postavy vyrovnávajú skôr s napätými situáciami a častokrát im ohrozujú život. Dalo by sa povedať, že sa tam stále niečo deje a práve to mám na knihách rada. Že to jednoducho nestojí pri jednej scénke príliš dlho a zbytočne. Taktiež som rada, že autorka spomenutú akciu nevložila len do záveru, ale dávkovala ju počas celého príbehu. 
Jediná drobnosť, ktorú by som vytkla je nedostatok démonov, respektíve ich vysvetlenia. Nachádzajú sa tam, sú tam lovci ich dýmu (duše?), je tam načrtnuté čo dym spôsobuje, ale celkovo mi chýbali odpovede na otázky: Skadiaľ sú démoni? Prečo je ich lov zakázaný? Kto sú démoni? 
Takže sa spolieham na to, že v pokračovaní sa k tomu autorka aspoň niekoľkými vetami vráti. 

Čo sa týka postáv, je ich tu naozaj veľa. Už samotných päť hlavných postáv je dosť. A to do deja zasahuje aj veľké množstvo vedľajších postáv. Vo viacerých prípadoch ani jedna nie je zbytočná a má v deji svoje poslanie. Majú rovnako kvalitné spracovanie ako hlavní protagonisti. Takže za mňa jedno veľké plus pre autorku. 
Rozprávať konkrétne fakty o postavách nechcem, pretože by som vás mohla pripraviť o zážitok a ich spoznávanie. Majú svoje čaro a pre mňa bola sympatická každá z nich. Predovšetkým sa mi páčil vývoj princezny, ktorá zaznamenáva postupom deja obrovský posun vpred a formuje svoj charakter. 
Určite si spoznávanie postáv užijete. 

Zloději dýmu sa pre mňa stali veľkým prekvapením. Majú akciu, majú zaujímavý svet, správne prepojenie postáv a príbehov. 


-Smiley

4 komentáre:

 1. Moc hezká recenze, já vyhrála reading copy, ale ještě jsem ji nečetla, ale v blízké době si ji chci konečně přečíst, tak se na ni po tvojí recenzi těším ještě víc. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Veľmi pekne ďakujem :) :*
  Rozhodne ti odporúčam prečítanie, heh. Ono je to spočiatku také menej zaujímavé, ale ten rozbeh je skvelý :) Som potom zvedavá, ako sa ti bude páčiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Krásne napísaná recenzia �� chystám sa na ňu ale mohla by som sa opýtať či je tam nejaká tá romantika? ����

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem. :) A tak nájde sa tam aj romantika, ale nie je to na to zamerané.

   Odstrániť

Ďakujeme, že navštevujete náš blog a sme rady za každý jeden komentár, ktorý nám tu zanecháte ;)