nedeľa 1. septembra 2019

RECENZIA: Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl - Bez hanby o ohanbí

Žáner: zdravie
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 352
Väzba: paperback
Originálny názov: The Wonder Down Under

Anotácia:
Bez hanby o ohanbí je knižka, ktorá vysvetľuje všetko, čo ste chceli vedieť o vagíne, ale neodvážili ste sa na to nikoho opýtať. Ani len lekára či svojej najlepšej kamarátky. Jej autorky však lekárky sú a túto knihu napísali pre všetky ženy, ktoré chcú robiť informované rozhodnutia o svojom sexuálnom zdraví. Dozviete sa, prečo je test panenstva nezmysel, ako fungujú rôzne druhy antikoncepcie, ale aj ako vám ponožky môžu zlepšiť sexuálny život. Knižku si prečítali ženy (aj muži!) na celom svete už vo vyše 30 jazykoch.

Za poskytnutie výtlačku ďakujeme Panta Rhei.


Bez hanby o ohanbí - kniha ktorá upútala takmer každého pozornosť. Vtrhla do knižného sveta ako veľká voda a ohúrila mnoho čitateľov, teda predovšetkým čitateliek. Niektorí ju môžu vnímať ako tabu, niektorí ako šokujúcu, no pravda je taká, že za sexualitu by sa nemal nikto hanbiť. Nikto rád nerieši intímne záležitosti s inými ľuďmi, no to neznamená, že by sme sa o svoje intímnosti nemali zaujímať alebo že by sme ich mali tajiť a nikomu o nich nepovedať. Niekedy to totiž môže mať katastrofálny následok a to si nepraje nikto. 


V spoločnosti sa intímna oblasť ľudského života vníma ako tabu. Je to niečo, o čom nikto nehovorí a ak áno, tak by sa od hanby najradšej prepadol pod zem. Je to istý problém, ktorý vedie k nevedomosti a následným problémom. Nie je prospešné o tom nehovoriť. Každý by mal istú časť svojho intímneho súkromia odokryť a bol by oveľa múdrejší a v niektorých situáciach by si vedel aj lepšie poradiť. Na druhú stranu však netvrdím, že by teraz mal každý o sexe a svojich pohlavných orgánoch hocikomu a hocikde rozprávať. Iba by si mal každý uvedomiť, že je to normálne mať občas problém. A väčšina problémov sa nevyrieši zázrakom z ničoho nič. Bez hanby o ohanbí je síce určená pre obe pohlavia, no viac si z nej vezme ženské pohlavie. Autorky poskytujú informácie z každej oblasti, či už stručný prehľad o anatómii, sexe alebo nepríjemnostiach, ktoré vám môžu pokaziť deň. Väčšina knihy je písaná prevažne zrozumiteľne, nie je to nič extra odborné a nemusíte sa báť, že niečomu nebudete rozumieť. Rozhodne všetko pochopíte. Niektoré časti sú síce menej zaujímavejšie, ale aspoň vám prinesú všeobecný prehľad a rozhodne vás informačne obohatia.  
Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že by som bola rada, keby som sa k tejto knihe dostala v období puberty. Určite by mi istým spôsobom pomohla a ušetrila by mi nepríjemný stres či neistotu. Som hanblivejšia povaha a keď som bola násťročná, nemala som odvahu sa na takéto veci pýtať.Čím mám viac rokov, tým menej mi robí problém sa o intímnosti podeliť s lekárom alebo blízkymi osobami. Jednak vám to ušetrí stres a nervy, no a v konečnom dôsledku - nič na tom nie je. Možno je človek spočiatku zahanbený, ale nie každý sme študovaný lekár, aby sme si s týmto mohli pomôcť sami. Na to predsa tých študovaných lekárov máme, no nie?
Kniha poskytne nielen užitočné informácie, ale vás zároveň naučí hrdosti. Autorky neskrývajú svoj motív, ktorým je navodiť v ženách pocit hrdosti na to, že sú ženami. Výsledkami výskumov, štatistík a prieskumov vás utvrdia v hrdosti. Byť ženou nie je práve najjednoduchšie, no ani to nie je katastrofa. Len treba brať veci z lepšej stránky a predovšetkým sa s niektorými vecami, ktoré nevieme zmeniť, zmieriť.  


Bez hanby o ohanbí odporúčam každému dievčaťu, ktoré je hanblivé a intímnosti nechce riešiť s nikým. Lepšie byť informovaní aspoň prostredníctvom knihy, ako nebyť informovaný vôbec. Na druhú stranu radím, buďte hrdé. Neberte to, že ste žena za krivdu alebo nedostatok, berte to ako svoju silnú stránku. 

Taktiež knižku odporúčam každému, kto sa chce o fungovaní ženského tela dozvedieť viac. Jedná sa o zrozumiteľnú, náučnú knižku. 

-Smiley

2 komentáre:

  1. To znie ako užitočné knižka a ten názov sa fakt podaril.:)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. To rozhodne áno tá obálka tiež pritiahne pohľad, heh :) Užitočná a náučná, to veru je.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujeme, že navštevujete náš blog a sme rady za každý jeden komentár, ktorý nám tu zanecháte ;)