nedeľa 29. apríla 2018

RECENZIA: Neil Gaiman - Severská mytológie

Žáner: mýty, legendy
Vydavateľstvo: Argo
Počet strán: 256
Väzba: pevná s preobalom
Originálny názov: Norse Mythology

Anotácia:
Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? 
Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? 
Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? 


Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.


Za poskytnutie výtlačku ďakujem 

kníhkupectvu Panta Rhei


Legendy a mýty sprevádzali našich predkov už od počiatkov a mali na nich vplyv po celý život. Ich viera v božské bytosti, tresty, obete a rôzne obrady riadili ich život, ovplyvnili ich konanie a ponúkali im spasenie, spravodlivosť a všetko, čo ľudia potrebovali. Práve v Bohoch hľadali najväčšiu oporu. Každý národ mal vlastných bohov a mnohé mytológie sa v starých textoch zachovali až dodnes. Vďaka tomu je nám známa predovšetkým grécka/rímska mytológia, no aj iné zostali pomocou niekoľkých príbehov zachované. 

Grécka/rímska mytológia ma očarila, no v severskej som našla zaľúbenie. Kto by dokázal odolať silnému Thorovi s kladivom Mjölnir a prefíkanému bohovi Lokimu? Ak ste fanúšikmi Marvelu, určite máte o severských bohoch a svete iné predstavy ako ponúka dochovaná mytológia. No môžem tvrdiť, že by sa vám páčil aj originál. 
   Severská mytológia v podaní Neila Gaimana ponúka prerozprávanie známych príbehov o božstve. Dozviete sa nielen to ako Thor získal svoje preslávené kladivo, ale aj ako vznikol Ásgard, a akí bohovia v skutočnosti boli. Akékoľvek predstavy o ich dobrotivosti a láskavosti sú len krásnou fikciou, pretože práve oni vedeli byť nádherne prefíkaní. Nehovoriac o Lokim, ktorý je kráľ prefíkaných. Práve jeden z mojich obľúbených. Prostredníctvom príbehov možno sledovať ako sa dokáže vyvliecť z každej šlamastiky. 
   Štýl prerozprávania, ktorý zvolil autor je primeraný žánru. Prerozprávané príbehy, ktoré sa dostanú pod kožu. Skrývajú napätie, humor no i zamyslenia hodné myšlienky. Ponúkajú nový pohľad na svet a zároveň ukazujú, že pomerne každá mytológia spočíva v rovnakej podstate, rovnakom zmysle a spôsobe vytvorenia sveta. Rozdiel je iba v tom, že všetko nesie iné názvoslovie. 

Neil Gaiman síce musel krotiť svoju fantáziu, no napriek tomu donútil čitateľa oddať sa rozprávaniu. Pri každom príbehu máte nutkanie dozvedieť sa viac a pri každom si ihneď vytipujete postavy sympatické a nesympatické. Každému hrdinovi držíte palce, aby dosiahol svoj cieľ a nepriateľovi želáte, aby čo najväčšmi zlyhal. Miestami to pripomína až rozprávky založené na dobre a zle. Severskú mytológiu vnímam ako jednohubku, ktorá sa dá zvládnuť za jeden jediný deň aj napriek tomu že má okolo 250 strán. Jedná sa o oddychovú literatúru, pri ktorej príjemne zrelaxujete. 


HODNOTENIE: 5/5
Smiley

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujeme, že navštevujete náš blog a sme rady za každý jeden komentár, ktorý nám tu zanecháte ;)