pondelok 4. mája 2015

RECENZIA: Sally Greenová: Half Wild - Polodivý

Žáner: fantasy
Séria: Half Life
Diel: #2
Vydavateľstvo: YOLI (SK)
Počet strán: 346
Väzba: brožovaná
Originál názov: Half Wild

Anotácia:
Vo svete smrteľníkov žijú dva znepriatelené tábory čarodejníkov, čiernych a bielych. O svoje miesto na život medzi nimi bojuje sedemnásťročný Nathan, všetkými nenávidený pre svoj pôvod. Je nemanželským synom Marcusa, najmocnejšieho a najukrutnejšieho čarodejníka na svete, a jediný, kto ho dokáže poraziť. Nathan získal od otca vzácny dar, magickú schopnosť, ale ak sa ju nenaučí ovládať, vystaví sa veľkému nebezpečenstvu. Za pätami má lovcov a tí sa nezastavia pred ničím. Chcú ho chytiť a donútiť otca zabiť. Hoci je Marcus stelesnením zla, Nathan mu vďačí za život. Nikdy sa proti nemu nepostaví. Lenže ak to neurobí, na svoju lásku Annelise môže zabudnúť. Jej život sa dá zachrániť len výmenou za Marcusovo srdce. Natan sa tak ocitá v neriešiteľnej situácii.Za poskytnutie výtlačku ďakujem vydavateľstvu YOLI. 


Od vydania prvého dielu s názvom HalfBad ubehol už nejaký ten čas, čo pre mňa znamenalo, že som si na podrobnosti z posledných stránok prvého dielu nedokázala spomenúť. Aj vďaka tomu som zo začiatku mala v hlave chaos. Úvod podľa všetkého mal navodiť chaos, no bohužial pre niekoho, kto si už nepamätá, čo bolo predtým, je to dvojitý zmätok. 
Počas prvých stránok autorka umožňuje čitateľovi, aby sa na malý moment stal hlavnou postavou. A to práve tým, že svoje vety adresuje vám - čitateľom. 

Čítaj viac...


Sally Green má chytľavý štýl písania. Pozostáva z krátkych viet, ktoré pomáhajú rýchlejšie napredovať v príbehu. Čo ma však trošku mrzí je fakt, že narozdiel od prvej časti pribudlo viac opisov. Aj keď nie sú až takým závažným rušivým elementom, občas ma dokázali znudiť. 

Na môj vkus sa zápletka začala rozvíjať pomalým tempom. Objavila sa až vtedy, keď som sa úspešne vymotala z labyrintu Nathanových myšlienok a dojmov, z ktorých niektoré pre príbeh neboli ničím prínosné. To, pre príbeh prínosné minimum tvorilo Nathanovo rozpoltenie, trápenie a zvláštne nažívanie, na ktoré nebol zvyknutý. Práve tieto veci autorka dokázala podať dôveryhodne až realisticky. 

Zatiaľ čo v prvej časti bol príbeh tvorený jednou dejovou líniou, tu sa ich vytvorilo hneď niekoľko. Proti tomu by som nič nenamietala, veď tým že sa príbeh komplikuje sa stáva zaujímavejším, no v tomto prípade nastala zaťaženosť iba na jednu z mnoha a to stále dookola. Tým autorka hlavnú postavu zaťažila, lebo jediné na čo myslel, bolo ako zachrániť Annalise. Tým pádom aj spomínaná zápletka dlho čakala na svoj nástup. Autorka sa trošku odklonila od zámeru z prvej časti, namiesto toho začala vytvárať nový príbeh. Tým pádom si zaistila aj predpoklady na ďalšie pokračovania. 

Spočiatku som na Nathana mala nervy. Vadila mi jeho posadnutosť Annalise a neustále mrnčanie, ako ju on musí zachrániť. Akonáhle však na neho začali pôsobiť iné postavy, zlepšilo sa to. Jeho myšlienky nabrali iný smer a boli oveľa rozumnejšie a inteligentnejšie ako tie na začiatku. 
Half Wild je obohatený o nové postavy. Je ich akurát, teda sa v nich nedá stratiť. Nedá sa však o nich tvrdiť, že by boli nejako dôkladnejšie prepracované. Síce si ich nezameníte, lebo sú niečím charakteristické, ale aj tak nemáte pocit, že ich poznáte. 
Annalise mi nebola sympatická už od začiatku. A nikdy ju nebudem mať asi rada. Je neskutočne naivná, v niektorých momentoch ako malé 7 ročné dievčatko. 
Absolútne som ale podľahla čaru Gabriela. Je jednou z mála optimistických postáv a čo viac, jeho sa dá aspoň málinko spoznať. Ešte by som povedala, že som si obľúbila Marcusa. Nebolo ho ľahko odhadnúť, no nebol až taký "padouch". 

Jediné, čo sa mi na knihe skutočne nepáči je záver. Jednoducho sa s ním neviem zžiť a príde mi nereálny vzhľadom na súvislosti. Myslím si, že to autorka nedotiahla a pozabudla na niektoré fakty, ktoré po celý čas zdôrazňovala. 

Z knihy mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu ide o veľmi dobrý príbeh, ktorý je svojim spôsobom originálny. Na druhú stranu mi to však príde ako priemer, ktorý sa mi v hlave dlho neudrží (až na pár postáv) a na ktorý časom zabudnem. Čo vnímam ako veľkú škodu, pretože potenciál táto séria určite skrýva. Musím ale povedať, že čítanie ma bavilo. 

Ešte by som sa rada vyjadrila k obálkam. Podľa mňa sú úplne geniálne, teda hlavne táto zelená. Ten vlk je božský. Spočiatku mi inak na tej obálke unikal, nevedela som ani, že na obálke je vlk. :D


HODNOTENIE: 3,8/5


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujeme, že navštevujete náš blog a sme rady za každý jeden komentár, ktorý nám tu zanecháte ;)