Vydavateľstvo: Tatran
Počet strán: 272
Väzba: pevná väzba s prebalom a oriezkou
Anotácia:
Žiadna vojna nie je len mužskou záležitosťou. Dotýka sa aj žien. A nie iba jednej či dvoch. A trójska vojna je príbehom mnohých žien…
Keď sa Kreusa v jednu noc prebudí, zistí, že jej milované mesto pohltili plamene. Desať rokov zdanlivo nekonečných bojov medzi Grékmi a Trójanmi sa skončilo. Trója padla.
Tento príbeh však nie je len o jednej žene, ale o všetkých ženách, ktorých život, lásku a súperenie navždy poznačila táto dlhá a tragická vojna. Dotýka sa všetkých trójskych žien, ktorých osudy teraz držia v rukách Gréci, nevynímajúc princeznú Amazoniek bojujúcu za svoje družky po boku Achilla, či grécku Penelopu, ktorá čaká na Odyseov návrat, až po tri bohyne, ktorých spor to všetko spustil – tieto príbehy konečne vystupujú z tieňa slávnych mužských hrdinov.
Natalie Haynesová vo svojom románe Tisíc lodí prináša nový pohľad na jeden z najväčších epických príbehov, kde sa dievčatá, ženy a bohyne stávajú ústrednými postavami.
Za poskytnutie výtlačku ďakujem vydavateľstvu Tatran.
Mytologické príbehy starovekého Grécka síce poznám takmer naspamäť, no každá ich interprentácia prináša čosi nové a ponúka nové pohľady na udalosti. Tisíc lodí nie je o ničom inom ako o dlhej Trójskej vojne, no tentokrát neoslavujeme hrdinov ani ich "veľké" činy. Čo tak pozrieť sa na všetky tie ženy, ktoré v tichosti trpeli, bojovali o prežitie alebo boli inak vojnou zasiahnuté.
Natalie Haynesová vytvorila pôsobivý ženský epos, ktorý sa naozaj dobre číta a prináša nepoznané príbehy.
Je tu niekoľko pohľadov rozprávania, pričom výber postáv je rôznorodý. Od bohýň skrz múzy a kráľovné až po obyčajné ženy. Čítanie tak nie je monotónne a jednotlivé pohľady sa postupne myšlienkovo dopĺňajú.
Ženské hrdinky a nepovšimnuté postavy Trójskej vojny ma skutočne očarili, chytili ma za srdce a prežívala som s nimi každý jeden moment. Kniha je nabitá emóciami a nemôže tomu byť inak, keď si spomeniete, aké osudy postretli niektoré z týchto postáv v mýtoch a ako ich veľkí grécki hrdinovia využívali vo svoj prospech. Obzvlášť ma zaujal pohľad Penelope vo forme listov, ktoré adresovala svojmu mužovi Odysseovi, ktorému boli aj po 10-ročnej odluke od manželky a syna prvoradejšie dobrodružstvá. Aké sebectvo a bezohľadnosť boli odmenou za vernosť a lásku. Prekvapil ma aj pohľad na Helenu, ktorá síce odchádza so vztýčenou hlavou, no pritom s horkým podtónom hanby a studu pre to čo sa stalo len kvôli nej.
Tisíc lodí okrem iného v sebe mala aj nejakú tú akciu a predovšetkým veľa myšlienok na zamyslenie. Viacero z nich som si vedela premietnúť aj na dnešný svet a bolo mi smutné pripustiť si, že isté veci sa nikdy nezmenia. Táto kniha nie je len pre milovníkov mytológie, svoje si v tom podľa mňa nájde každý.
@terezickka
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Ďakujeme, že navštevujete náš blog a sme rady za každý jeden komentár, ktorý nám tu zanecháte ;)