nedeľa 23. augusta 2015

RECENZIA: Gayle Forman - Kam zmizla

Podrobnosti:
Žáner: Young adult
Séria: Zostaň so mnou
Počet strán: 232 strán
Väzba: brožovaná väzba
Originál názov: Where She Went
Diel: 2. diel

Anotácia:
Od tragickej autonehody prešli tri roky... Mia prežila, stratila však najbližšiu rodinu aj chuť žiť. Pomohli jej lekári, kamaráti, a najmä jej priateľ, gitarista Adam Wilde. Trpkú životnú skúšku však ich mladá láska neprežila a cesty dvojice sa rozišli... Celé tri roky už uplynuli aj odvtedy, čo Mia náhle zmizla z Adamovho života.
Teraz obaja žijú na opačných koncoch krajiny. Nadaná violončelistka Mia je vychádzajúcou hviezdou newyorského konzervatória Juilliard. Adam žije v Los Angeles a ako slávny rocker kŕmi nenávidený bulvár búrlivým vzťahom so slávnou herečkou. Keď počas turné zostane sám trčať v New Yorku, náhoda ich znovu zvedie dokopy. V tú osudnú spoločnú noc sa túlajú po meste, ktoré sa stalo Miiným domovom, spomínajú na minulosť a nesmelo otvárajú srdcia budúcnosti – a azda aj jeden druhému. Dá sa však vrátiť stratený čas, odpustiť chyby a nesplnené sľuby?


Za poskytnutie výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar


Prinášam Vám recenziu na 2. diel série Zostaň so mnou. Myslím, že druhý diel stojí za prečítanie. 

Viac v celom článku....Po úspešnom dočítaní knihy Zostaň so mnou som bola trošku zmätená, pretože okolo tej knihy bolo obrovské haló a dokonca kniha bola aj sfilmovaná. A môj názor bol taký, že príbeh je slabý na to aby mohol utiahnuť celovečerný film. Ale tak pomyslela som si, v pohode, niekomu sa to môže páčiť. 

Keď som videla, že vychádza aj druhý diel, váhala som mám siahnuť práve po pokračovaní... Nebola som si istá. Nevedela som si ani predstaviť ako sa bude dej ďalej vyvíjať a bála som sa, aby ma kniha a teda aj celý príbeh ešte viac nesklamal. No myslím, že asi nesklamal.

To či kniha bude v poličke pri prvom diele, som do poslednej chvíle nevedela, no nakoniec som sa rozhodla, že dám autorke ešte jednu - štvrtú a zároveň poslednú šancu. Autorka Gayle Forman má na môj vkus veľmi zvláštny štýl písania. Jednak to je na mňa veľa zbytočného opisu a aj čiastočná retrospektíva. Alebo aby som bola presnejšia, autorka príbeh stavia na dvoch časových líniách. Jednej prítomnej a druhá je retrospektívna. V tej sa vracia k rôznym časovým udalostiam, ktoré sa neodohrávajú chronologicky za sebou. Ale je to z jednej časti zaujímavé, pretože nikdy neviete kam sa v rozprávaní zrazu ocitnete. Je to ako keď otvoríte kinder vajce, nikdy neviete čo na vás čaká vnútri. A to to bolo tak, že nikdy ste nevedeli čo vám prinesie nová kapitola, v akom období sa ocitnete.

No a tie opisy. Vidím to tak, že keby som tie opisy mala ja zredukovať tak kniha Kam zmizla, ktorá má 232 strán by zrazu mala okolo 150 strán a bola by som s knihou vysporiadaná. A tým pádom by som si vedela predstaviť aj to, že prvý a druhý diel by som spojila do jedného dielu a nerobila z toho sériu. Ale fajn, to je môj názor.

Celkovo príbeh bol podľa mňa o čosi lepší ako bol prvý diel. Predsa len tentokrát nám ho rozprával hrdina, ktorý bol pri vedomí a nie v kóme ako tomu bolo v prvom diele. 
Adam Wilde. Po nešťastnej nehody ubehli už 3 roky a cesta Adama a Mie sa rozišla. Musím povedať, že pre Adama to bolo príliš kruté. Pri jeho rozprávaní som mala niekedy sto chutí Mii jednu plesknúť nech sa spamätá.
Cesty Adama a Mie sú úplne odlišné a začínajú na opačnej strane krajiny... No osud akoby chcel, aby sa ich cesty opäť spojili a uvedomili si o čo prišli. No otázne je, či je ešte možné aby mali spoločnú budúcnosť. Predsa len, ich životy a ich ciele sú odlišné. No jedno majú spoločné. Minulosť.

Zaskočilo ma keď som zistila, že keď si vezmem tu líniu prítomnosti, tak autorka sa tam zamerala na hodín +/- nejaká ta hodinka hore dole. A samozrejme záver, ktorý tam nerátam.

No musím sa priznať, že tento diel sa mi viacej páčil ako prvý. Samozrejme mal svoje muchy, ale aj tak to bolo dobré oddychové čítanie. No neviem, či po knihe siahnem aj druhý raz. Či už po tejto, alebo po inej knihy tejto autorky. Príbeh bol fajn, ale ten jej štýl písania, ten mi naozaj nesedí. No aj tak na záver recenzie môžem knihu odporúčať všetkým romantickým dušiam.

Hodnotenie: 4/5 

S pozdravom

3 komentáre:

  1. Ja som od autorky zatiaľ čítala len tieto dve knihy, ale v oboch mi ten štýl sadol.:D Inak ale ten nápad, že by som ešte zostručnila a spojila do jedného príbehu, znie celkom dobre.:D

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Čítala som prvú časť tejto série a ako... úplna paráda:) Už asi 3 mesiace čakám na túto knihu, že si ju vypožičiam,a le stále ma niekto predbehne:D. Dúfam, že raz budem prvá ja:D

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujeme, že navštevujete náš blog a sme rady za každý jeden komentár, ktorý nám tu zanecháte ;)