pondelok 7. septembra 2015

RECENZIA: James Dashner - Labyrint: Útek

Podrobnosti:
Žáner: Young Adult, Sci-Fi
Séria: Labyrint
Diel: 1. diel
Počet strán: 352 strán
Väzba: brožovaná väzba
Vydavateľstvo: Ikar
Originál názov: The Maze Runner

Anotácia:
Keď sa Thomas preberie vo výťahu, jediné, na čo si spomína, je jeho krstné meno. Nemá nijaké spomienky na rodičov ani na domov. Pamäť má prázdnu, ale nie je v tom sám. Keď sa dvere výťahu otvoria, obklopia ho cudzie deti a privítajú ho na Fleku, čo je široký otvorený dvor ohraničený kamennými stenami. Podobne ako Thomas, ani Flekári netušia, prečo alebo ako sa sem dostali. Vedia iba to, že každé ráno sa otvoria obrovské dvere do Labyrintu za múrmi Fleku a večer sa opäť zavrú. A každých tridsať dní sa vo výťahu objaví nový chlapec. Flekári túžia vrátiť sa domov, ale zatiaľ nenachádzajú riešenie, ako sa dostať z labyrintu.

Lenže potom sa niečo stane: hneď na druhý deň po Thomasovi príde na Flek dievča, úplne prvé. Ešte ohromujúcejší je však odkaz, ktorý im doručí. Zdá sa, že Thomas je dôležitejší, než sám tuší. Ale na to, aby zistil, kto vlastne je, musí najprv odhaliť temné tajomstvá pochované hlboko vo svojej mysli a bojovať o život so zlovestnými mechanickými tvormi v Labyrinte.


Za poskytnutie výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.  

Na úvod svojej recenzie by som chcela povedať, že táto kniha bola pre mňa nesmierne dlho očakávaná a bola som veľmi nadšená, že som sa do knihy mohla po takom dlhom - skoro ročnom čakaní začítať.     Táto kniha ma oslovila už, keď som robila prvý článok kde bola táto kniha spomínaná. Článok s týkal českého vydania Labyrintu. Vtedy som bola mierne sklamaná, že táto kniha nebude preložená do slovenčiny a keď som sa po pár mesiacoch odhodlala kúpiť si túto knihu aj v tej češtine zrazu som zbadala, že sa chystá aj slovenské vydanie danej knihe. A tak som svoju nedočkavú dušu upísala na viac ako polročné čakanie. A myslím si, že je na mieste položiť si otázku: "Oplatilo sa to čakanie? Naplnila kniha moje očakávania?"

Túto knihu som doslova hltala. Po dlhej dobe to bola fantasy kniha, kde som našla nejaké to "vzrúšo" a dobrodružstvo a nebolo tam riešené romantické somariny na každej druhej strane. 

Kniha mala pre mňa dve velikánske výhody a plusy. Po prvé to bol skvelý príbeh a po druhé to bol štýl písania.
James Dashner je podľa mňa skvelý spisovateľ. Celý príbeh bol pútavo písaný. V knihe sa nenachádzalo veľa zbytočného opisu. Práve naopak, bolo ho tam akurát aby si čitateľ vedel predstaviť miesto - Flek, kde sa zrazu a nečakane objavil náš hlavný hrdina Thomas. Takže na jednej strane to bol skvelý a presný opis prostredia a na druhej strane to bol opis pocitov nášho hrdinu. Vždy sme vedeli medzi akými pocitmi sa zmieta a čo sa mu preháňa hlavou. Takže aby som to zhrnula, čo sa týka štýlu písania - pre mňa bol úžasný a nemám mu čo vytknúť, pretože opisy a skvelé dialógy perfektne a plynulo posúvali celý dej až k očakávanému záveru.     Samozrejme nemôžem zabudnúť pochváliť to, ako nás autor nechával celú dobu v napätí. I keď miestami som bola z toho nervózna a mala som sto chutí prečítať si koniec, lebo som sa nevedela dočkať, aby som sa dozvedela kde je pravda a kto vôbec môže za celý Labyrint. Práve táto zvedavosť, ktorú autor vo mne len podporoval, pretože mi z počiatku nedával žiadne odpovede na moje otázky, ma nútila knihu neodložiť na poličku kým nebude dočítaná a ja neuspokojím svoju zvedavosť. 


Ale dosť o štýle písania. Treba sa posunúť k tomu druhému plusu. Ako som už napísala, tým druhým plusom bolo pre mňa samotný príbeh.
V tomto príbehu som našla všetko čo od knihy vyžadujem. Príbeh bol pútavý, napínavý, záhadný s nejasným koncom a ešte omnoho viac.
     Celá tá situácia, že deti sú posielané na Flek a snažia sa vyriešiť Labyrint, kde na ne striehnu mechanické príšery je priam pre mňa nepredstaviteľná...


Samozrejme nemôžem zabudnúť na nášho hlavného hrdinu Thomasa. Po príchode Thomasa na Flek sa veci po dlhej a "monotónnej" dobe dajú do pohybu a zrazu nič nie je tak ako predtým. Thomas má pocit, akoby mu bol celý Flek už známy - akoby tam už niekedy bol. A ako keby to nestačilo, deň po jeho príchode sa dvere kabíny otvoria zas. Akurát, že teraz sa tam po prvýkrát objaví dievča...     Musím uznať, že príbeh bol vážne skvelý. A všetky tie postavy, ktoré boli v knihe spomínané, fak super, pretože autor do detailov prepracoval všetky postavy, ktoré boli pre priebeh príbehu veľmi dôležité. Takže čitateľ si na každej postave mohol niečo nájsť, čo sa mu buď páčilo, alebo nie...


     No musím sa priznať, že na knihe boli aj nejaké tie chybičky, ktoré pokazili z počiatku ten nadšený dojem z knihy. Kniha bola vážne super, ale ku koncu príbehu som čítala asi tak každú druhú stranu a vôbec som nemala pocit, že som preskočila niečo dôležité. Koniec bol pre mňa zdĺhavý, predvídateľný a nudný. Ale tak asi žiadna kniha nie je dokonalá a je mi jasné, že ten koniec sa mohol ostatným páčiť, no mne nie...

     A na záver recenzie poviem len toľko, že tí čo knihu ešte nečítali určite po nej siahnite. Ja sama sa už teším na pokračovanie. Je to super kniha a dúfam, že aj celá táto séria bude taká vydarená ako tento prvý diel.


Hodnotenie: 4/5

2 komentáre:

  1. Ja som knihu KONEČNE po veľmi dlhej dobe dočítala včera a musím povedať, že ma absolútne sklamala. Ani neviem vysvetliť prečo, ale mne sa na nej nepáčilo nič a na rozdiel od teba, som sa do knihy musela donútiť. absolútne súhlasím s tebou, čo sa týka konca knihy...Je to škoda, lebo po nadšených recenziách som si myslela, že aj mne sa to bude veľmi páčiť. Ale toto asi naozaj nebude nič pre mňa. :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Spravíš niekedy aj recenziu na pokračovanie tejto knihy?

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujeme, že navštevujete náš blog a sme rady za každý jeden komentár, ktorý nám tu zanecháte ;)